Нерешени имовинско-правни односи над земљиштем и објектима и даље коче инвестиције, тренутна друштвено-политичка ситуација у земљи узрокована вишемесечним протестима дела студената и грађана успорила је прилив средстава из државне касе, али би и поред тих проблема, наступајућу грађевинску сезону у нововарошком крају требало да обележи реализација више важних пројеката. У фокусу наредних неколико година мора бити град, јер смо га слободно се може рећи, запоставили- каже у разговору за „Варошке новине“ председник општине Нова Варош др Бранко Бјелић (СНС).
Бранко Бјелић, председник општине Нова Варош
Варошке новине:Да ли су нерешени имовински односи и даље препрека да напокон почну радови на реконструкцији Улице Поточило, најављени још пре више од годину и по дана, и какве су шансе да се крене у санацију Улице Вранешки пут?
БЈЕЛИЋ: И даље је то кочница за Улицу Поточило. Општинска администрација је ангажована на решавању овог проблема, али то тешко иде јер на потесу од Мушине чесме до „старе“ Основне школе има двадесетак углавном мањих парцела над којима питање власништва није регулисано.Испоставило се да су власници неких од њих давних година добили извесну документацију као што су решења о експропријацији, али да она нису документована у Катастру непокретности, те су самим тим неважећа. У неким другим случајевима имам утисак да грађанима више одговара да Влада Србије ту зону прогласи да је од јавног интереса како би се можда добила и нека новчана надокнада, али би таква, иначе, комплексна процедура додатно одложила почетак радова. За Улицу Вранешки пут су из општинског буџета опредељена средства за изградњу потпорног зида изнад муслиманског гробља, након тога следи да се по свим предвиђеним стандардима обезбеде и осигурају стамбени објекти, а тек потом би се створили услови за санацију. Колико год била компикована реализација ова два пројекта, од њих се неће одустати.
Варошке новине: Изградњом прве градске котларнице на „сечку“ у непосредној близини Основне школе, Ђачка улица је претрпела огромна оштећења. Општина је најавила да ће се штета санирати и да ли се то може очекивати током наступајуће грађевинске сезоне?
БЈЕЛИЋ: Улица дуга око 300 метара на потесу од „нове“ школе до бивше Гимназије, радиће се ове године. Из буџета је опредељено 16 милиона динара за постављање нове асфалтне подлоге на коловозу и тротоарима, а радови стартују одмах након поступка избора извођача.
Варошке новине: Зашто су каснили радови на изградњи и зашто котларница није пуштена у функцију током ове грејне сезоне како је било најављено?
БЈЕЛИЋ: Ту је било великих проблема, неке од њих су извођачи могли да предвиде, а неке и не. Фирма „ГАТ“ из Новог Сада ангажована на овом послу, вредном око 232 милиона динара , а који је у целости финансирала држава, склопила је уговоре и на неким другим важним државним пословима, те и тог разлога очигледно није успела да обезбеди довољно радника на градилишту у Новој Вароши, што је успорило динамику радова. Истина је, међутим, и да је уговором извођача и државе од фебруара 2024. било предвиђено да први аванс извођач добије за 180 дана, а средства су „легла“ тек у августу, због чега су затражили продужење рока за завршетак посла. Било је и додатних комликација око царинске процедуре за увоз специјализоване опреме, њеног испитивања и слично. Најважније је, ипак, да је котларница завршена, тренутно је у фази тестирања и наредне јесени биће пуштена у рад. Загреваће основну и средњу школу, спортску дворану, Библиотеку, Музеј и зграду у којој су општинска управа, суд, катастар...
За путеве у селима опредељено додатних 30 милиона
Варошке новине: Када су у питању саобраћајнице у граду, Општина је планирала да у оквиру развојног програма „ЛИД“ кандидује пројекат реконструкције Карађорђеве и дела Улице Светог Саве. Докле се са тим стигло?
БЈЕЛИЋ: То је програм који финансира Светска банка, а у оквиру кога је општини Нова Варош омогућено да кандидује пројекат максималне вредности до 156 милиона динара. Истина је да смо у плану имали да конкуришемо са комплетном реконструкцијом главне градске улице од зграде Вртића до „Ес комерца“ преко Вигњева и Улицом Светог Саве до раскрснице код Дома културе, али се и ту ситуација компликује. Наиме, међународни критеријуми подразумевају да ове улице рецимо испуњавају и захтеве зелене агенде, појединих социјалних аспеката, да обевезно уз њих буду изграђене бициклистичке стазе, што је у случају Нове Вароши немогућа мисија. Тако да морамо бити опрезни, определити се за инвестицију коју је могуће реализовати, а не доћи у ситуацију да се та за нас значајна средства не искористе.
Варошке новине: Који су планови за модернизацију путне мреже по селима до краја ове године?
БЈЕЛИЋ: У фокусу наредних неколико година мора бити град, јер смо га због инвестирања у путеве по месним заједницама, заиста запоставили. То, ипак, не значи да се неће асфалтирати по селима. Првенство ће свакако имати путни правци који нису изграђени у прошлој години, а ради се о уговорима вредним око 20 милиона динара. Опеделили смо за ову годину додатих 30 милиона, али још нисмо прецизирали како ћемо тај новац искористити, јер се морамо опредељивати према приоритетима, а то ће свакако наредних година бити водоснабдевање и по селима и у граду. Зато и журимо да ове јесени потеку прве капи воде са водовода у Божетићима.
Радиће се и на уређењу централне туристичке зоне на Златару
Варошке новине: Најављене су и инвестиције у областу туризма, на које се пројекте конкретно мисли?
БЈЕЛИЋ: На пројекте који се примарно односе на уређење централне туристичке зоне на Златару. У првом реду је то наставак на изградњи линијског парка, модерног туристичког комплекса у срцу планине. Велике наде полажемо у покретање рада некадашњег РХ Центра „Златар“, у чију реконструкцију и доградњу инвеститор планира да уложи двадесетак милиона евра. Општина је власнику објекта изашла у сусрет и у складу са законом максимално убрзала процедуру и рокове за прибављање потребних дозвола. Ту се сарадња наравно не завршава, инвеститору ћемо бити на располагању и за сва друга питања. Биће то највећи и најмодернији туристички комплекс у овом делу Србији и шире, смештајних капацитета и за госте са дебљим новчаником и са могућностима за развој све актуелнијег конгресног туризма.
Варошке новине: У јавности не јењава интересовање каква је судбина раније започетих пројеката, попут Пословног центра и канализације у другој туристичкој зони на Златару, као и шта је било са најављеном изградњом кружног тока и стамбеним комплексом у насељу Браношевац на месту несуђеног спортског центра?
БЈЕЛИЋ: Од ових пројеката се неће одустати. Пословни центар ће наћи своју примену у оквиру планираног стамбеног комплекса, а на локацији где ће се он градити тренутно су ангажоване специјализоване куће које сагледавају стање геомеханике тла. Било је неког мањег застоја на решавању случаја реституције на одређеној парцели, али је и тај проблем након више месеци решен. Канализација на Златару ће ускоро бити пуштена у функцију, завршена су сва вештачења, пошто је случај дуго био на суду. Кружни ток на Браношевцу је јако важан пројекат, како из безбедносних, тако и естетских разлога. Ваљда ће нам се посрећити са четвртим министром у новој Влади Србије. Реч је о инвестицији вредној педесетак милиона динара, а то није требало ни досада да буде неки значајан износ за државу.
------------------------------
ПРОТЕСТИ И ЗБОРОВИ
Варошке новине: Студентски протести широм Србије „прелили“ су се и на Нову Варош, где је организовано неколико скупова и збор грађана. Како коментаришете и земерке дела јавности на Ваш одлазак у Пионирски парк у Београду где је, осим „Студената 2.0 који желе да уче“, било и појединаца из криминалног миљеа?
БЈЕЛИЋ: Протести су у реду, студентски бунт је такође природна ствар, али начин на који се то ради, по мом мишљењу, није добар. Мислим да су, рецимо, студенти прву побуну требало да изведу када је уведена Болоња која је девалвирала факултетске дипломе и образовање генерално. Студенти су ти који инсистирају на појединачној и колективној одговорности, и у праву су, требало би је бити више код сваког од нас и у свему што радимо. Али, како се то одговорност показује на делу када 15. марта огроман број грађана позовете на скуп, а кад се ситуација закомпликује, скинете жуте прслуке и кажете ми са овим више немамо ништа.Што се тиче посете Пионирском парку, то је била моја лична и приватна одлука да одем тамо и подржим другачији став и мишљење. Нисам то урадио са позиције председника општине, чак ни страначког функционера. И само немој да ми кажете да на страни блокадера и демонстраната нема људи сумњивих биографија, попут радикализованих навијачих скупина и сличних. Даље, са збора дела грађана нисам добио никакав предлог,
захтев, иницијативу, идеју. А ако неко мисли да се власт мења на улици и на зборовима, вара се.
Коментари