Успех у бизнису није родна, већ категорија личности. Уколико сте довољно вредне, упорне, посвећене, одговорне и спремне на одрицања, не постоје границе. Будите храбре, узмите судбину у своје руке, искористите сву помоћ, субвенције, донације и отисните се у предузетничке воде, нећете се покајати –порука је незапосленим женама од Велиборке Курћубић, власнице сервиса за прање и чишћење текстилних производа „Zlatar clean“ у Новој Вароши.
Идеја о сопственом бизнису код ње се „крчкала“ годинама, али су је породичне обавезе дуго спречавале у реализацији. Велиборка је мајка четворо деце – Емилије (18), Немање (17), Вање (10) и Михајла (8). Деца и супруг Далибор су јој највећа подршка и помоћ, како у обављању свакодневних кућних послова, тако и када је у питању услужно прање, сушење и пеглање веша које обавља у скученом гаражном објекту изграђеном у непосредној близини породичне куће у Улици Филипа Вишњића на Браношевцу.
Квалитет и поштовање клијената се подразумевају
-Старт је био изузетно тежак, деца мала, породичних обавеза превише, једна плата у кући, ја незапослена, али сам и у таквој прилично незавидној ситуацији знала да не желим да 'обијам прагове' тржишта рада и општине, већ да се покренем и урадим нешто за себе и најближе. Наравно да је мотив био финансијске природе, али, искрено, више сам желела да 'изађем' из куће, остварим себе и на пословном плану, будем још кориснија како себи и породици, тако и друштву у целини –прича за „Варошке новине“ Велиборка Курћубић (38), по занимању туристичка техничарка.
Струка јој је помогла да се лакше определи у избору бизниса којим жели да се бави. Почела је на одржавању и рецепционарским пословима у петнаестак приватних апартмана на Златару и ту је видела простор и прилику за себе.
-У граду још увек није било сервиса за прање и пеглање. И ту ми је 'кликнула' идеја. У скученој просторији од осамдесетак квадрата инсталирали смо неопходну опрему и машине, која нас је коштала близу 10.000 евра. И тако смо почели – стидљиво, непретенциозно, без великих амбиција и очекивања. Признајем да тада нисам имала ни превише самопоуздања и вере у себе и сопствене могућности. Али, ситуација се врло брзо променила и све 'коцкице' су се посложиле – каже наша саговорница.
Део опреме набавила уз подршку страних донатора
Она свој бизнис данас сматра успешним, радњу је зановила професионалном опремом и машинама, финансијски значајно доприноси кућном буџету, а свој посао је проширила и ван Нове Вароши, пружајући услуге прања и пеглања и појединим власницима апартмана на Златибору.
Рад, упорност, стрпљење, подршка породице и спремност на одрицање су Велиборкин „рецепт“ за успех.
- Заиста није лако. Како бих смањила трошкове и уштедела струју, радим највише ноћу. Преко мојих руку свакодневно „пређе“ хрпа текстила, највише постељина и пешкира. Оно што не сме да трпи је квалитет, благовремена испорука и поштовање клијената, за остало се сналазим. Највећи проблем је недостатак радне снаге, не могу да нађем раднике да ми помогну, па сам ангажовала своју децу. Плаћам им уредно дневницу, и уједно се уче од малена да зараде свој динар – прича Велиборка Курћубић.
----------------------------
ЗАСЛУЖУЈУ ШАНСУ
Велиборка сматра да се жене у нововарошком крају не могу баш похвалити предузетничким идејама, као ни иницијативама да, и поред свих препрека и тешкоћа, започну свој бизнис.
-Али, нисмо само ми жене криве за то. Потребна нам је подршка породица, државе, општине, читавог друштва. Вредну и креативну жену само треба пустити да нађе свој пут. Ако истински желе да нам помогну, онда је најбоље да то ураде кроз финансијске подстицаје. Чак иако је она минимална, мислим да је довољна и да ће жена искористити шансу и бар покушати да се домогне економске независности, која је кључна за њен бољи положај у друштву – тврди Велиборка Курћубић за „Вароших новина“.
-----------------
ПОМОЋ ДОНАТОРА
Велиборки су недавно значајно помогли донатори из Ервопске уније кроз пројекат „Време је за добре бизнис идеје“ намењен женама предузетницама. Средства у износу од 7.878 евра која је добила на конкурсу програма ЕУ ПРО Плус, определила је за куповину савремене професионалне машине за прање веша.
- Пројекат је подразумевао и друштвено одговорно понашање, те сам у ту сврху једно време бесплатно пружала услуге прања и пеглања за потребе Вртића у Новој Вароши, као и појединим социјално угроженим породицама – каже Велиборка.
Коментари